Depilacja jest nieodłącznym elementem życia wielu kobiet oraz coraz częściej mężczyzn, przez co jest jednym z najpopularniejszych zabiegów kosmetycznych na świecie. Jest to zabieg polegający na usuwaniu owłosienia ciała. Najbardziej niechcianymi włosami są te na dolnych kończynach, w okolicach bikini, pod pachami, ale też na twarzy.

Skąd się wzięła depilacja?

Depilacja znana była już w starożytności – w Cesarstwie Rzymskim kobiety używały w tym celu kremów z pumeksu, a w Grecji stosowano wypalanie niechcianego owłosienia płomykiem oliwnej lampki. W dzisiejszych czasach są do wyboru nowoczesne metody walki z włoskami, ale mimo to ostateczny efekt nie zawsze jest satysfakcjonujący – na skórze występują reakcje alergiczne, zaczerwienienia, krostki bądź efekt nie utrzymuje się zbyt długo. Dlatego ważne jest, aby wybrać najodpowiedniejszy sposób depilacji dla siebie. 

Metody depilacji

Wyróżniamy wiele metod depilacji – można wykonywać różnymi sposobami, zależnie od rodzaju skóry, możliwości finansowych i preferencji. Główny podział depilacji dzieli się na dwa rodzaje – czasową oraz trwałą. Depilacja (https://drparadowska.pl/zabiegi/depilacja-pasta-cukrowa/) czasowa może być mechaniczna bądź chemiczna. Mechaniczne usuwanie owłosienia polega depilacji woskiem, pastą cukrową, depilatorem, maszynką czy bawełnianą nicią. Do chemicznego usuwania włosów używa się różnego rodzaju kremów, żeli czy pianek. Jeśli chodzi o depilację trwałą to można ją wykonać laserem. Obojętnie na jaki rodzaj depilacji się zdecydujemy, należy pamiętać, że nie wolno wykonywać jej bezpośrednio po opalaniu oraz nie należy opalać się tuż po niej.

Najważniejsze jest, aby wybrać odpowiednią metodę do przeznaczonej pod depilację części ciała. W warunkach domowych można użyć preparatów i urządzeń ogólnodostępnych w drogeriach. W miejsca z najdelikatniejszą skórą, czyli w strefie bikini i pod pachami najlepszy będzie krem, a jeśli występują po nim reakcje alergiczne, trzeba sięgnąć po maszynkę do golenia. Do twarzy najlepszy są dedykowane plastry z woskiem na zimno. Dolne i górne kończyny mogą być depilowane kremami, piankami, woskiem na zimno lub na ciepło czy elektrycznym depilatorem. W gabinetach kosmetycznych, jeśli dysponujemy większym budżetem i jesteśmy pewni, że chcemy pozbyć się włosów na bardzo długo, a nawet na zawsze, można skorzystać z depilacji laserowej. 

DrParadowska