Aby wykonać manicure hybrydowy, potrzebujemy specjalnego zestawu preparatów, przeznaczonych do tego typu zabiegu. Dopiero użycie właściwych specyfików gwarantuje uzyskanie oczekiwanego efektu

Buteleczki, fiolki, słoiczki

Preparaty do manicure hybrydowego przypominają nieco wyglądem klasyczne lakiery do paznokci. Jednak podobieństwo jest tylko w kształcie buteleczek. Kosmetyki te różnią się znacznie przeznaczeniem i sposobem użycia.
Pierwszym niezbędnym kosmetykiem będzie baza pod lakier hybrydowy. Baza łączy kolorowe warstwy lakieru z płytką paznokcia. Na bazę nakładany jest kolorowy lakier. Kolorowe lakiery hybrydowe istotnie się różnią od tych zwyczajnych. Hybrydowe wersje nie wysychają na powietrzu, a wymagają do tego specjalnej lampy UV lub LED. Dzięki utwardzeniu w lampie, polimery z lakieru zamieniają się w twardą, trwałą powłokę, która jest odporna na uszkodzenia i odpryskiwanie. Dzięki tym właściwościom, raz zakupiony lakier możemy używać przez długi czas. Nie zaschnie w buteleczce i nie zmarnuje się.
Ostatnią warstwą powłoki hybrydowej jest top. Top przypomina bezbarwny lakier do paznokci i tak jak pozostałe preparaty do hybryd jest utwardzany w lampie. Topy można kupić w dwóch wersjach: zwykłe oraz no wipe. Zwykły top tworzy lepką warstwę dyspersyjną, która należy zmyć cleanerem, a topu no wipe nie musimy przemywać, gdyż już po wyjęciu z lampy jest gładki i błyszczący. Dobór rodzaju topu jest sprawą indywidualną i w zasadzie nie ma większego znaczenia. Warto jednak pamiętać, że jeśli chcemy nałożyć na paznokciach ozdobne pyłki typu holo czy efekt syrenki, potrzebujemy do tego lepkiej warstwy dyspersyjnej, w którą wciera się taki preparat. W związku z tym top no wipe nie sprawdzi się w tego typu zdobieniu.

Nie tylko malowanie

Oprócz kosmetyków do malowania, kosmetyczka do manicure hybrydowego powinna zawierać jeszcze inne preparaty, niezbędne do sprawnego malowania paznokci. Przydatny będzie tu primer czyli wytrawiacz do płytki paznokcia, który zwiększa przyczepność lakieru. Nakłada się go pod bazę. Primery występują w wersjach kwasowych i bezkwasowych. Przyjmuje się, że primer bezkwasowy jest łagodniejszy dla paznokci, ale to primer kwasowy daje lepsze efekty. Kolejnym niezbędnym preparatem jest cleaner czyli odtłuszczacz. Zazwyczaj jest to alkohol izopropylowy, usuwający tłuszcz i zanieczyszczenia z powierzchni paznokci oraz zdejmujący warstwę dyspersyjną z utwardzonego lakieru. Jeśli chcemy same robić manicure hybrydowy, w kuferku kosmetycznym powinniśmy mieć też koniecznie butelkę acetonu. Aceton to rozpuszczalnik usuwający ten rodzaj lakieru z paznokci. Zazwyczaj wystarczy kilka minut pod kompresem z rozpuszczalnikiem i hybryda schodzi sama jak płatek folii. Aby uzyskać lepszy efekt, nasączone acetonem waciki należy owinąć na palcach folią aluminiową lub przypiąć specjalnymi klipsami. Ewentualne pozostałości lakieru usuwamy patyczkiem kosmetycznym.

Pielęgnacja to podstawa

Pomalowane paznokcie to nie wszystko. Dla maksymalnego efektu cała dłoń musi być wypielęgnowana i zadbana. W naszej hybrydowej kosmetyczce koniecznie muszą się znaleźć także preparaty do pielęgnacji dłoni. Przyda nam się płyn do zmiękczania i usuwania skórek oraz krem do ich regularnej pielęgnacji. Wiele stylistek zaraz po nałożeniu manicure hybrydowego nakłada na palce pielęgnacyjny olejek, który wygładza skórki i nadaje dodatkowy połysk lakierowi. Warto też zainwestować w odpowiedni do swoich potrzeb, bogaty i odżywczy krem do rąk, który utrzyma nasze dłonie w idealnym stanie nawet podczas wykonywania uciążliwych, codziennych czynności, takich jak na przykład zmywanie naczyń.