Chociaż pod nazwą manicure żelowego kryje się jedna metoda stylizacji paznokci polegająca na położenie na paznokcie światłoutwardzalnych polimerów, to sposobów jej położenia jest kilka.

Żel żelowi nie równy

W ramach samej techniki żelowej występują nieznaczne różnice. Podstawowy podział to podział na żele jednofazowe i trójfazowe. Z żelu jednofazowego zbudujemy wszystkie warstwy paznokcia, a w przypadku żeli trójfazowych potrzebujemy do tego trzech preparatów. Żele jednofazowe są zazwyczaj średniej gęstości. Mają cechy charakterystyczne wszystkich preparatów, zatem mogą służyć za primer, żel budujący i wykończenie. Wszystkie warstwy należy utwardzić w lampie zgodnie ze wskazaniami producenta. Żele trójfazowe to trzy oddzielne preparaty – żel podkładowy czyli bonder, żel budujący i żel nabłyszczający. Każdą kolejną warstwę należy odpowiednio utwardzić w lampie, pamiętając, by podczas nakładania przypadkiem nie pomalować skórek wokół paznokci (nie zalać ich). Żele jednofazowe polecane są dla początkujących stylistek, ale efekt uzyskany dzięki nim może nie być tak perfekcyjny jak w przypadku żeli trójfazowych. Dzieje się tak dlatego, że na przeźroczystym żelu jednofazowym mogą pozostawać ślady pędzelka. Idealny efekt uzyskamy dzięki żelom trójfazowym, ale decydując się na nie, musimy liczyć się z potrójnym wydatkiem na preparaty do manicure.


Żele różnią się między sobą także stopniem gęstości. Możemy znaleźć żele bardzo gęste i te całkiem rzadkie. Wybór stopnia gęstości żelu zależy od indywidualnych preferencji. Na początku przygody ze stylizacją, warto wybrać żele gęstsze, które są łatwiejsze w obsłudze i minimalizują ryzyko zalania skórek. Wszystkie żele mają właściwości samopoziomujące, a gęstsze preparaty dłużej utrzymują na paznokciu nadaną im formę, dzięki czemu dają więcej pola manewru początkującej stylistce.

Naturalnie lub na tipsie

Manicure żelowy charakteryzuje się też różnymi technikami wykonania. Można go wykonać na naturalnej płytce paznokcia oraz na plastikowym tipsie. Na naturalnej płytce paznokcia efekt przypomina tradycyjny lakier do paznokci. Za pomocą specjalnego szablonu przyklejanego od spodu paznokcia, można przedłużyć i dowolnie nadbudować paznokieć za pomocą żelu. Dzięki temu możemy uzyskać piękne, wyglądające naturalnie paznokcie. Dzięki tipsom możemy szybciej uzyskać efekt długich pięknych paznokci. Tipsy dobiera się do rozmiaru paznokcia, przycina do pożądanej długości i przykleja za pomocą specjalnego kleju. Następnie tips piłuje się, aby uzyskać pożądany kształt oraz by zniwelować uskok między plastikową nakładką a naturalną częścią paznokcia.

Trochę lakier, trochę żel

Innowacyjną techniką łączącą w sobie manicure żelowy i tradycyjny lakier do paznokci jest manicure hybrydowy. Światłoutwardzalny polimer jest w buteleczkach przypominających tradycyjny lakier. Aby wykonać manicure hybrydowy również potrzebna jest lampa UV lub LED. Najpierw maluje się wypiłowane i odtłuszczone paznokcie specjalną bazą, a potem nakłada warstwy koloru i top. Każdą warstwę utwardza się osobno w lampie. Na koniec odtłuszcza się cleanerem likwidując warstwę dyspersyjną. Hybrydy są często wybierane do użytku domowego, ponieważ łączą w sobie łatwość zwykłego malowania z trwałością żelu.
Niezależnie od tego jaką metodę manicure żelowego wybierzemy, będziemy mieć gwarancję pięknych paznokci przez długi czas.