To skomplikowane z wyglądu narzędzie odstrasza początkujące stylistki, ponieważ jego użycie jest trudne do opanowania. Pióro do malowania wzorów na paznokciach rzeczywiście wymaga nieco wprawy, ale efekty jego użycia bywają zniewalające.

Paznokcie jak dzieło sztuki

Stylograf do zdobienia paznokci działa jak wieczne pióro z wymiennymi stalówkami. Używając stylografu malujemy na paznokciach zamiast na papierze. Przed wykonaniem zdobienia, musimy wybrać barwnik, który nie zaschnie szybko na stalówce. Barwnik wylewamy na podstawkę i zanurzamy w niej stalówkę stylografu. Ważne jest, by podstawka, która ma być naszym „kałamarzem” była z twardego materiału, gdyż tusz czy lakier wylany na papier mogą przesiąknąć i dokonać sporych zniszczeń. Zamaczając stalówkę w barwniku pilnujmy, by nie używać do tego zbyt dużej siły. Nie tylko może nam to zniszczyć stylograf oraz rozchlapać barwnik. Zbyt duża ilość tuszu na stalówce nie nadaje się do malowania gdyż tworzy nieestetyczne kleksy a zbyt brutalnie potraktowana stalówka może się zniszczyć. Końcówkę stylografu należy przykładać do podstawki poziomo, delikatnie nabierając łezkę tuszu na stalówkę. Aby nabrać idealną ilość tuszu, potrzeba trochę wprawy i wyczucia, ale efekt może przejść nasze najśmielsze oczekiwania. Lepiej nabrać mniej niż więcej tuszu – łatwiej jest dobrać kolejna kropelką niż likwidować efekty kapnięcia na paznokieć dużej, zbyt pochopnie nabranej kropli. Jeśli efekt jednak nie spełni naszych oczekiwań, możemy zmyć rysunek za pomocą cleanera i zacząć od początku.
Po skończonym malowaniu należy zawsze od razu, bardzo dokładnie wyczyścić stylograf. Zapobiegnie to zasychaniu na nim barwników i sprawi, że narzędzie posłuży nam przez długi czas.

Jak malować stylografem?

Do użytku z piórem do zdobień nadają się wszelkie barwniki i farbki, które nie zasychają szybko na stalówce. Popularne do tego celu są lakiery hybrydowe, rzadkie żele, farbki akrylowe i tusze kreślarskie. Najwygodniej wykonywać zdobienia stylografem na zmatowionej płytce paznokcia. Tylko dzięki matowieniu uzyskamy precyzję linii, a tusz nie będzie się ślizgał i zbierał w mało estetyczne kropelki. Podczas malowania stalówkę trzymamy nieco pod kątem, ale bliżej pionu niż poziomu – dzięki temu tusz będzie spływał we właściwym tempie i nie utworzy kałuży na paznokciu. Kiedy farbka dokładnie wyschnie, pokrywamy cały wzór top coatem. Nie warto przyspieszać tego etapu gdyż malując po mokrym wzorze możemy niechcący go zniszczyć.

Pomysły na zdobienia

Za pomocą stylografu możemy rysować precyzyjne i skomplikowane wzory, pisać po paznokciach i tworzyć każde zdobienie, na jakie przyjdzie nam ochota. Za pomocą wymiennych stalówek możemy uzyskać bardzo precyzyjne linie. Takie, które bardzo ciężko by było uzyskać za pomocą pędzelka czy sondy. Dzięki tak dużej precyzji, narzędzie idealnie nadaje się do skomplikowanych ornamentów oraz rysowania wszelkich koronek i siateczek na paznokciach. Stylografem wygodnie narysujemy też kontury rysunku, który potem można wypełnić kolorem. Nie ma też przeszkód, aby do malowania stylografem użyć od razu kolorowych barwników. Należy tylko przy tym pamiętać, by przed nabraniem każdego koloru dokładnie czyścić stalówkę.
Zdobienia stylografem wymagają wprawy i wielu ćwiczeń. Jednak takiej precyzji wykonania nie zapewni nam żadne inne narzędzie do stylizacji paznokci. Warto więc poświęcić czas i opanować trudną sztukę operowania stylografem.